MYŚLI

 

bł. Bartola


Wybrane myśli błogosławionego Bartola LongoW kilku akapitach nie da się zawrzeć całego bogactwa duchowego Bartola Longo. Trzeba sięgnąć do jego książek – wspaniałych publikacji, które są dowodem jego świętości!Zapraszamy też do obejrzenia memów oraz przeglądu publikacji bł. Bartola Longo


Życie bł. Bartola Longo
Relikwie bł. Bartola Longo
Czytelnia bł. Bartola Longo
Galerie bł. Bartola Longo
Blog bł. Bartola Longo

Myśli bł. Bartola Longo

Bartolo Longo o swoim życiu duchowym:


„Pragnę przebywać we własnym pokoju jak w celi, sam na sam z Bogiem, tak aby poznawać Jego wolę. To Boga pragnę kochać bardziej niż jakiekolwiek stworzenia.”


Bartolo Longo o poświęceniu życia Bogu:


„Wolę miłość Boga od miłości wszystkich kobiet i stworzeń. Odtąd nie chcę kochać żadnej kobiety, zrozumiałem bowiem, że Bóg dał mi serce, aby miłował tylko Jego. Ślubuję Bogu, że nie będę odtąd kochać żadnego stworzenia tylko z powodu piękna czy jakiejś ludzkiej skłonności.”


Bartolo Longo o misji, jaką dał mu Bóg w Pompejach:


„Opatrzność wzięła mnie za rękę, tak jak ktoś, kto prowadzi niewidomych i dzieci”.


Bartolo Longo o różańcu:


„Cały różaniec w piękny sposób przedstawia teologiczną głębię myśli Maryjnej, jest ona powielana w całej dialektyce prawdy i dedukcji. Teologia maryjna i różaniec są niczym dwa poematy połączone w jedną całość, dwa hymny zlewające się w jeden hymn, dwie okazałe świątynie, dwie katedry myśli i pobożności, które stają się jednością. W różańcu pobożność przemawia językiem teologów. W nim medytacja wznosi się na wyżyny osiągnięte przez wiedzę teologiczną. Teologia maryjna i różaniec są zatem jakby dwiema podobnymi świątyniami o identycznych wieżach i iglicach sięgających równie wysoko”.


Bartolo Longo o cudownym obrazie pompejańskim:


„Najświętsza Panna sama dodała temu obliczu nieziemskiej słodyczy i niebiańskiego uroku. Wszyscy jesteśmy tego zdania, że od dnia, w którym obraz przeniesiono ze starego, podupadłego kościółka parafialnego do nowo wybudowanej świątyni, z oblicza Maryi promienieje nowe piękno, wspaniałość i budząca zaufanie łagodność”.


Bartolo Longo o opracowanej przez siebie metodzie wychowawczej:


„Nie idę za szkołą Salpétriêre, ani za szkołą w Nancy, ani za Lombrosem, ani za Fenim. Mój Mistrz to Chrystus. Nie pogardzam nauką, bo prawdziwa nauka nie jest przeciwieństwem miłości. Bóg jest miłością i twórcą nauki. Jakżeż więc miłość i nauka mogą być w przeciwieństwie ze sobą, skoro wychodzą z jednego źródła?”.“Gdzie nauka sprzeciwia się miłości, tam zostawiam naukę i idę za miłością”


Bartolo Longo o przeciwnościach życiowych i trudności w realizacji powołania:


„Biedny człowiek – tak powie świat, ale nie ja, ani ci, którzy podążają ścieżkami sprawiedliwości. Czyż nie lepiej powiedzieć: podnieś oczy i serce, pochyl głowę w uwielbieniu, ty, którego Dziewica obdarza swoimi łaskami, a Jezus sakramentami. Czy można myśleć, że Jezus, który tak cię ukochał, może być teraz tak okrutny, by nagle ciebie odrzucić? On, Bóg, który przeszedł próbę, On, który pokonał słabości i zniechęcenie, który modlił się do Ojca, aby oddalił kielich, który poczuł się tak samotny i opuszczony, że nie mogąc znieść dłużej tego ciężaru, wyszedł z Ogrójca i poszedł do umiłowanych uczniów, który czuł się samotny i opuszczony przez wszystkich, nawet przez Ojca, który znalazł przyjaciół śpiących… Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista: Bóg poddaje nas próbom w celu wywyższenia Jego Boskiej Opatrzności. Ale jaki w tym cel? Pomóc nam zdobyć najwyższe cnoty, całkowicie Jemu ufając”.


Ostatni apel do darczyńców:


„Pozostawiliśmy nasze prace niekompletne, ale nie na długo. Synowie więźniów znaleźli w Pompejach chleb, dach nad głową i swoich ojców. A co z ich siostrami? ­Synowie więźniów ocaleli, a córki? Nie, Bóg nie przyjmie niekompletnego dzieła. Myśl o tych dziewczynkach, które są o wiele mniej szczęśliwe od sierotek, a także od swoich braci, od trzydziestu lat niczym płonący węgiel spala moją duszę. Bracia i siostry, posłuchajcie tego ostatniego wezwania serca waszego starego przyjaciela!”.

Strona wykorzystuje ciasteczka do celów statystycznych oraz komentarzy na blogu