Relikwie bł. Bartola w Świętem

msza-swieta-biskup-jamrozek

Co może być prawdziwym skarbem dla parafii? Obraz… Obraz, którego odkryta historia może zafascynować, pobudzić do modlitwy, dać impuls wielkim dziełom!


Takim skarbem dla parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Świętym koło Radymna jest obraz – płaskorzeźba Matki Bożej Pompejańskiej. Odkryta i przywrócona wiernym do kultu. Obraz trafił do parafii po II wojnie światowej z Czyszek na Ukrainie. Z parafii w której służył jako wikary sługa Boży ojciec Wenanty Katarzyniec. On jako wielki czciciel Maryi modlił się przed tym wizerunkiem. Po wojnie płaskorzeźba dugo nie mogła znaleźć dla siebie godnego miejsca w kościele. Dopiero w roku 1987 została umieszczona w ołtarzu głównym i uroczyście poświęcona. Nadal nikt z parafian nie miał pewności, jaki to wielki skarb mieści się w ołtarzu, aż do chwili gdy Barbara Benedykt zwróciła uwagę na niezwykłe podobieństwo płaskorzeźby do obrazu Matki Bożej Pompejańskiej. I to okazało się wielkim odkryciem!


Maryja Pompejańska przez swoją „odwrotność” jest bowiem unikalnym obrazem, rozpoznawalnym na całym świecie. Przyjęło się bowiem w malarskiej tradycji że to Matka Boża podaje różaniec św. Dominikowi, a Jezus św. Katarzynie, jednak z pewnych przyczyn, które wskazał bł. Bartolo Longo w książce pt. „Historia sanktuarium w Pompejach”, na obrazie z Pompejów jest odwrotnie. I to wyróżnia ten obraz od innych różańcowych obrazów, czyniąc go wyjątkowym.

Nasza redakcja po raz pierwszy udała się do Świętego rok temu. Tę historię opisaliśmy w 27 wydaniu KRŚ. Tematem zainteresowało się nawet pompejańskie czasopismo „Il Rosario e la Nuova Pompei” , które opublikowało nasz artykuł na ten temat. Także i Włosi zauważają, że płaskorzeźba jest wierną kopią pompejańskiego cudownego obrazu, albo oba wizerunki mają swój wspólny pierwowzór.

Ksiądz proboszcz Lesław Kubicki był otwarty na odkrycie „skarbu” i pod namową Barbary zadecydował o comiesięcznym nabożeństwie pompejańskim każdego 26 dnia, na uczczenie beatyfikacji bł. Bartola Longo, mającej miejsce 26 października 1980 roku.


Pierwsze rocznicowe nabożeństwo przypadło na święto Matki Bożej Częstochowskiej i okazało się wyjątkowe. Nasza redakcja na prośbę proboszcza pozyskała w sanktuarium w Pompejach relikwie apostoła różańca i autora nowenny pompejańskiej, bł. Bartola Longo. Dnia 26 sierpnia 2018 roku nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii i ofiarowanie pompejańskiego ornatu, o czym piszemy na kolejnej stronie. Ten dzień był także Ogólnopolskim Dniem Skupienia czcicieli Matki Bożej Pompejańskiej. Uroczystości przewodniczył ks. bp Stanisław Jamrozek, który także wygłosił homilię. Był czas na prelekcje: Marka Wosia o historii i przesłaniu wizerunku pompejańskiego, Barbary Benedykt o historii parafii w Świętem oraz maryjną konferencję ks. egzorcysty Mariana Rajchla. Dzień był wypełniony modlitwą różańcową i spotkaniami. Różaniec prowadziły osoby zaangażowane w różańcową modlitwę w Radiu Różaniec: Bożena, Katarzyna i Barbara.


Parafia spisała się na medal, organizacja była doskonała, zapewniono posiłki i miłą atmosferę. Widoczne było wielkie zaangażowanie świeckich w przygotowanie uroczystości w każdym detalu. Ksiądz proboszcz Lesław Kubicki włożył całe swoje serce. Tak więc każdy mógł się poczuć jak w domu pod opieką Matki Bożej Pompejańskiej i bł. Bartola Longo.


Jakkolwiek frekwencja dopisała i kościół był wypełniony po brzegi, trudno oszacować dokładną liczbę uczestników dnia skupienia. Wielu przybyło z dalekich miejsc. Każdemu z Was serdecznie dziękujemy za przybycie. I kto wie, może do zobaczenia za rok!

blog comments powered by Disqus

Strona wykorzystuje ciasteczka do celów statystycznych oraz komentarzy na blogu