Relikwie w parafii miłosierdzia

Nasza majowa pielgrzymka na święto sanktuarium w Pompejach, miała swoją cichą misję. Było nią pozyskanie relikwii bł. Bartola Longo dla pewnej parafii

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny mieści się w centrum stolicy, przy ul. Żytniej, tuż przy domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Jest niewielka, liczy 6500 dusz, ale to miejsce wyjątkowe z wielu względów. To właśnie tutaj, 1 sierpnia 1925 roku, Helena Kowalska wstąpiła do zakonu, a rok później, w roku śmierci bł. Bartola Longo, złożyła pierwsze zakonne śluby, przyjmując imiona: Maria Faustyna. Był to dla niej czas wielu doświadczeń, wahań i prób.

parafia-milosierdzia-i-faustyny

Matka przełożona powiedziała do kandydatki, Heleny Kowalskiej, że jeżeli to zgromadzenie jest jej miejscem, ma pójść do kaplicy i w modlitwie zapytać Pana Jezusa, czy ją przyjmuje. Helenka tak zrobiła, a Jezus jej odpowiedział: „Przyjmuję cię, jesteś w sercu Moim”. Te słowa są obecnie wyryte na posadzce dawnej kaplicy, a obecnie kościoła, w miejscu, gdzie modliła się s. Faustyna. Także tutaj zakonnica doświadczyła objawień Maryi. Siostra Faustyna przebywała w warszawskim zgromadzeniu przez ok. 1,5 roku. Jej zapiski wskazują, że bardzo przeżywała ten pobyt, zmagała się z licznymi trudnościami i zamierzała przejść do innego zgromadzenia. Lecz Pan Jezus jej powiedział: „Ty mi wyrządzisz taką boleść, jeżeli wystąpisz z tego Zakonu. Tu cię wezwałem, a nie gdzie indziej i przygotowałem wiele łask dla ciebie” (Dz. 19).

Te dwie postaci, św. s. Faustynę i bł. Bartola Longo, łączy wspólny mianownik: Miłosierdzie Boże, którego przesłanie pozostawili w swoich pismach.

Z pewnością nie jest przypadkiem, że Bóg powołał ich do wieczności 5 października, a dwa dni później, w uroczystość Królowej Różańca Świętego, odbyły się ich pogrzeby. 8 czerwca 2015 r. spotkali się w jednej wspólnocie – parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny.

Dzięki Bożej Opatrzności, w nocy tuż przed uroczystą Mszą świętą w Pompejach, przed świętem sanktuarium (8 maja), otrzymaliśmy relikwie bł. Bartola dla tej warszawskiej parafii. Otrzymała je „emisariuszka”, pani Agnieszka. Jak się okazało, najważniejszym argumentem dla tej pozytywnej decyzji było to, że w tym kościele spotyka się aż 500 członków Apostolatu Nowenny Pompejańskiej, którzy uczestniczą we wspólnej Mszy świętej, różańcu, uwielbieniu, po których przychodzi czas na świadectwa. Dodajmy, że jest to jedyna parafia w stolicy Polski, która posiada relikwie błogosławionego Bartola, pierwszego apostoła nowenny pompejańskiej, jednego z najważniejszych świętych różańca!

Właśnie 8 czerwca 2015 r. odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Bartola do parafii. Powitalną homilię ks. Łukasza Urbanka publikujemy na dalszych stronach. Dzień wcześniej miało miejsce spotkanie członków Apostolatu Nowenny Pompejańskiej, krótki mój wykład o bł. Bartolu, różańcu i nowennie. Mieliśmy też czas na rozmowę z ks. Łukaszem, który opowiedział nam o inicjatywach duchowych w parafii.

Marek Woś
Artykuł ukazał się w "Królowej Różańca Świętego"

blog comments powered by Disqus

Strona wykorzystuje ciasteczka do celów statystycznych oraz komentarzy na blogu

Biografia Bartolo Longo

Książka - biografia